1395/10/8 چهارشنبه

خانم سیمین دخت وحیدی

سیمین دخت وحیدی شاعره متعهد و پرتلاش سال تولد: ١٣١٢ محل تولد: شهرستان جهرم وی از نوجوانی به سرودن شعر پرداخت و در ٢٥ سالگی مجموعه داستانی تحت عنوان «لاله های داغدار» نوشت.
سیمین دخت وحیدی
شاعره متعهد و پرتلاش
سال تولد: ١٣١٢
محل تولد: شهرستان جهرم
وی از نوجوانی به سرودن شعر پرداخت و در ٢٥ سالگی مجموعه داستانی تحت عنوان «لاله های داغدار» نوشت.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم همکاری خود را با صدای جمهوری اسلامی ایران و با حوزه هنری آغاز کرد و تدریس در کارشناسی شعر تربیت معلم را عهده دار شد.
وی همچنین در کانون مرکزی آموزش و پرورش به تدریس شفاهی و مکاتبه‌ای برای جوانان کشور پرداخت و ضمن عضویت در شورای شعر حوزه هنری ،سردبیری ماهنامه «کوثر» را پذیرفت.
سیمین دخت وحیدی هم زمان با دفاع مقدس در فضای معطر شهرهای جنگ زده و خطوط مقدم جبهه به شعرخوانی و همگامی با رزمندگان می‌پرداخت.
ایشان یکی از چهره های  شاخص  ، توانمند و متعهد  شعر انقلاب، دفاع مقدس و ادب آیینی است  .نامبرده قبل از انقلاب در سنگر شعر، عَلَم مبارزه  با ظلم و ستم را بر افراشت  و در دوران طاغوت با انتشار اشعار به صورت پراکنده به افشاگری علیه اختناق و استبداد در ستم شاهی می پرداخت. و بدین ترتیب جایگاه خود را به عنوان  یک شاعر پیشکسوت  و ولایت مدار تثبیت کرد. چنانکه امروز بعنوان «ام الشعراء»  انقلاب اسلامی نام می برند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی همکاری خود را با صدای جمهوری اسلامی و حوزه هنری شروع کرد و تدریس در رشته شعر در کارشناسی تربیت معلم نیز عهده دار شد و از شروع جنگ  تحمیلی برای شعر خوانی  نیز به جبهه های جنگ جهت تقویت رزمندگان شتافت.
وی در طول   دو دهه (60 و 70 ) از جمله فعال ترین شاعران زن در عرصه دفاع مقدس بوده است.
او تا کنون در بسیاری از شبهای شعر دفاع مقدس و مقاومت مناسبت های ویزه و همایش های سراسری شعر دفاع مقدس حضوری فعال داشته است.
شعرهای ایشان همگی در قالب کلاسیک بوده و بیشتر به غزل متمایل است و مدتی به تشکیل انجمن شعر ویژه بانوان همت گماشت  و تا چندی پیش در منزل ایشان جلسات را به صورت هفتگی اداره و سرپرستی  می کرد.
ایشان دارای 5 فرزند می باشد که 3 پسر و دو دختر می باشد که همگی به سهم خودشان در نهضت انقلاب اسلامی دارای مسئولیتهای خطیری بوده اند.
آثار ایشان بالغ بر  15 جلد کتاب می باشد که قبل از انقلاب کتابی به نام دوران کودکی در دست چاپ داشتند که ساواک از انتشار آن خودداری کرد. کتابهای هور، یک آسمان شقایق، حس می کنم زندگی را ، موجهای بی‌قرار، این قوم ناگهان،  ترانه صبح ، به درک عشق رسیدن، شناسنامه یاران، غم دلدار، هشت  فصل سرخ و سبز، و دیوان اشعار.
خانم وحیدی در طول مدتی که در رادیو مشغول فعالیت بود از طریق برنامه خانه و خانواده  که مسئولیت نگارش متون برنامه فوق الذکر بود و به فکر موسسه خیریه ای جهت کمک به ایتام و مستمندان و تازه عروسها و دامادها بود ، پرداخت  و به یاد مولا علی(ع) نام موسسه را غدیر نام نهاد در این ارتباط با مرحوم  آقای شایگان و سرکار خانم  فیروز که از دوستان ایشان بودند موسسه را راه اندازی کردند. هدف از این موسسه که با جمع آوری تبرعات مومنین و همچنین ارائه وام به نیازمندان و تجهیز جهیزیه  عروس و همچنین کمک های نقدی و غیر نقدی به مستمندان  راه اندازی کردند که خانم وحیدی با افراد ذی نفوذی که در آن ایام جهت تجهیز و تکمیل نیازهای بنیاد خیریه غدیرمی شناختند را راه اندازی کردند.
ایشان در یکی از سخنرانی های افتتاحیه  فوق الذکر اشاره نمودند:
اینگونه امور(کارهای خیریه)  علاوه بر باقیات صالحات که برای دست اندرکاران موسسه باقی می گذارد موجبات ترویج و نشر و فکر فرهنگ ولایت مداری را بیش از پیش ترویج می دهد.
به هر حال این بانوی خیر و شاعر سبب شده است که همگان شعر اورا بخوانند و شعرهایی که او به پاس فداکاری های رزمندگان اسلامی سروده شده است ، بارها از صدای جمهوری اسلامی پخش شده است . همچنین شعرهای آیینی او نیز اشعاری است که ساده و روان و قابل فهم برای همگان می باشد.
دانلود فایل:
خانم وحيدي_1.mp4
حجم فایل: 13.29 MB
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

اخبــار مــرتبــط