1395/10/21 سه شنبه

لوح اولین جایزه جهانی گوهرشاد

در مراسم اولین جایزه جهانی گوهرشاد لوح یادبود جایزه به برگزیدگان اعطاء شد
موضوع نیکوکاری یکی از دستورات صریح قرآن کریم و از سنتهای قطعی پیامبر اکرم(ص) و حضرات معصومین(ع) است. در زیارت جامعه کبیره خطاب به امامان معصوم(ع) عرض می کنیم: «... ان ذکر الخیر کنتم اوله و اصله و فرعه و معدنه و مأواه و منتهاه ...». جایزه جهانی گوهرشاد به تأسی از سیره عملی حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) با اهداف و نوآوری های ذیل در آستان قدس رضوی طراحی شد.
نوشتار پیش رو گزارش مختصری است از تاسیس دبیرخانه جایزه جهانی گوهرشاد و برگزاری اولین مراسم اعطای جایزه که در سال 1395 در سالن قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد.
در راستای اجرای بند 4 حکم مقام معظم رهبری به تولیت محترم آستان قدس رضوی و به منظور جریان سازی فرهنگی درباره نیکوکاری و مطالبه گری از غرب با محوریت زنان، طرح برگزاری جشنواره و اعطای «جایزه جهانی گوهرشاد» تدوین شد تا با تجلیل از بانوان فرهیخته و نیکوکار در سراسر جهان در ذیل نام مبارک حضرت ثامن‌الحجج علیه‌السلام و به یاد یکی از خادمان آن حضرت(علیه السلام) (بانو گوهرشاد) هر سال به هشت نفر بانوی نیکوکار در داخل و خارج کشور اقدامات چشمگیری داشته‌اند جایزه جهانی گوهرشاد در ماه ذیقعده اهدا شود.
سنت‌های حسنه وقف و نذر ریشه‌ای کهن در تاریخ ملل اسلامی دارد و پرداختن به امور خیریه، عام‌المنفعه و نیکوکارانه، از ویژگی‌های فرهنگی عموم جوامع اسلامی از گذشته تا کنون بوده است. در فرهنگ قرآن و عترت نیکوکاری در خدمات مالی خلاصه نمی شود؛ بلکه هرگونه اقدام خیرخواهانه که آثار مثبت مادی و معنوی برای بشر، خصوصا جهان اسلام داشته باشد؛ در دایره نیکوکاری مورد نظر اسلام می‌گنجد. در این میان نقش بانوان در پی‌ریزی چنین اقداماتی غیر قابل انکار است، چنان که بانوان بسیاری با مشارکت در فرایندهای اجتماعی مفید و اثرگذار، سهم خود را در خدمت و یاری‌رسانی به همنوعان خویش، خصوصا مسلمانان راستین و انقلابی ادا کرده‌اند.
نام بانوان خیّر و نیکوکار بی‌شماری در صفحات تاریخ جای گرفته که گمنام هستند و از این‌رو ضرورت توجه به این امر در دوران معاصر بیش از پیش احساس می‌شود.
بانو گوهرشاد نمونه‌ای از زنان نیکوکاری است که در مسیر اعتلای دین و دیدگاه های شیعه گام برداشت و مسجد جامع گوهرشاد در حرم مطهر حضرت رضا(علیه السلام) نشانه‌ای از خیرخواهی این زن مومن و ارادت وی به خاندان عصمت و طهارت است.
علی رغم اینکه مسجد جامع گوهرشاد بین مردم مشهور و معروف است و به مناسبت های مختلف مانند فاجعه کشتار مردم انقلابی علیه کشف حجاب اسم این مسجد سر زبانها افتاده است ولی تاکنون به ابعاد شخصیتی واقف این مسجد باشکوه پرداخته نشده است و از سوی دیگر بزرگداشت بانوان فرهیخته و  نیکوکار و اعطای جایزه در سطح بین المللی بی نظیر بوده لذا از نوآوری های این حرکت عظیم معنوی در راستای توسعه فرهنگ نیکوکاری و وقف به شمار می آید.
امید است به استناد اسناد بالادستی آستان قدس رضوی با اقدامات پژوهشی و فرهنگی مستمر در طول سالهای آینده فرهنگ نیکوکاری در ذیل نام مقدس حضرت رضا(ع) و با نام یکی از خادمان آن حضرت،(بانو گوهرشاد) فرهنگ نیکوکاری در ابعاد مختلف آن در سطح ایران و جهان گسترش یابد.

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر

اخبــار مــرتبــط